Logo  "Гаряча лінія" головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області: тел. (095) 802-61-38, з питань осучаснення пенсій - (063) 849-85-90, для військових пенсіонерів - (050)015-82-54 (з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 17.00, перерва з 12.00 до 12.45Logo
Пенсійний фонд України
Вєб-портал ПФУ
Пенсійний калькулятор

У 2018 році мені виповниться 60 років. Планую звернутися до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, оскільки маю загальний стаж 25 років. При підготовці необхідних документів я виявив, що стажу мені зараховано тільки 20 років. Як таке може бути, якщо мені своєчасно виплачували заробітну плату, а останні 5 років навіть на руки («у конверті»)? Роз’ясніть, чи матиму я право на призначення пенсії за віком за таких обставин?

З 2018 року Ви не матиме такого права, оскільки не набули необхідного страхового стажу. Згідно абзацу 2 частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років. Але діюче законодавство передбачає два варіанти набуття такого права для громадян-потенційних пенсіонерів:

- І варіант: чекати 3 роки та подати заяву про призначення пенсії з дати виповнення 63 років;

- ІІ варіант: у разі, якщо останні 5 років Ви не підлягали загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (тобто не були офіційно працевлаштовані), можна укласти з органом Державної фіскальної служби за місцем реєстрації договір про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та сплатити за себе єдиний внесок за попередні періоди (у Вашому випадку за 5 років). Це той період, коли Ви отримували заробітну плату «у конверті».

Вибір за вами.

Не перший рік працюю за кордоном. Ознайомившись на сайті Пенсійного фонду з інформацією про переваги легальної зайнятості та нові вимоги до страхового стажу, вперше серйозно задумалася про неминучу старість... Що мене чекає, якщо на сьогодні маю тільки 5 років стажу та планую й надалі працювати за кордоном? Чи можу я сплачувати внески сама за себе для зарахування страхового стажу?

Зважаючи на Ваш вік, скористатися правом на призначення пенсії Ви зможете не раніше 2047 року, але за умови наявності страхового стажу не менше 35 років.

Якщо вже сьогодні Ви приймете рішення у бік легальності трудових відносин, то маєте всі шанси вчасно піти на пенсію, оскільки до досягнення Вами 60 років ще 30 років попереду. З іншого боку, працюючи за кордоном Ви також можете забезпечити свою старість шляхом законодавчого врегулювання, а саме укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з органом Державної фіскальної служби за місцем Вашої реєстрації. За умовами договору Ви повинні будете сплачувати щомісячно єдиний внесок в сумі не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати та розміру внеску, встановленого законом на місяць.

Довідково: станом на грудень 2017 року мінімальний розмір страхового внеску складає 704,00 грн., а з 2018 року він складатиме 819,06 грн.

Сподіваємось на розумний підхід до вирішення питання форми Вашої зайнятості, оскільки відтепер раз і назавжди покінчено з явищем отримання пенсії за рахунок тих, хто все життя працював добросовісно.

З 1 квітня 2018 року буду мати право для виходу на пенсію за віком. За власними підрахунками маю необхідний стаж для призначення пенсії (не менше 25 років). Але попередньо звернувшись до Пенсійного фонду дізналася про недостатність стажу у півтора роки, оскільки з 2006 по 2008р.р. працювала у районній лікарні на 0,5 ставки санітаркою з «мінімалки». Як тепер мені бути та не втратити право для виходу на пенсію у строк?

У Вашому випадку Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає один варіант для виходу на пенсію в строк, але для цього потрібна сплата коштів. Зокрема, в частині третій статті 24 Закону зазначено, що у разі якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Отже, врегулювати дану ситуацію можна за умови здійснення Вами доплати необхідної різниці суми страхових внесків за попередні періоди. Для цього Вам необхідно завчасно звернутись до Пенсійного фонду з відповідною заявою та отримати повідомлення-розрахунок для сплати коштів протягом 10 календарних днів з дня його отримання та подання відповідної форми звіту для внесення його до Реєстру застрахованих осіб.

До недавнього часу вважав, що все своє життя працював легально та кожен рік заробляю собі на старість шляхом набуття страхового стажу. Але мої сподівання розвіяли персональні відомості з Веб-порталу Пенсійного фонду, на якому я нещодавно зареєструвався. Виявилося, що приватний підприємець, в якого я працюю водієм останні 5 років, систематично «показує» мене як позаштатного працівника (хоча основного місця роботи не маю!) на 0,5 ставки від мінімальної заробітної плати… Тобто замість 5 повних років страхового стажу мені зарахувалося тільки 2,5. Куди я можу звернутися з метою захисту моїх прав та застосування до мого роботодавця відповідних заходів впливу?

Про переваги користування Веб-порталом Пенсійного фонду України вже повідомляється не перший рік, але нажаль багато осіб працездатного віку ігнорують цю інформацію та навіть не здогадуються про можливі випадки недобросовісності своїх роботодавців. Ваш випадок – яскравий тому приклад.

Задля захисту своїх прав, як громадянина та найманого працівника, Ви повинні безпосередньо звернутись за місцем Вашої реєстрації до органів Державної податкової інспекції та Державної служби України з питань праці з відповідною заявою. Якщо заходи реагування підтвердять Вашу зайнятість повний робочий час та приховування частини заробітної плати від сплати податків та інших обов’язкових платежів, роботодавця буде зобов’язано усунути зазначені порушення та до нього застосують фінансову й адміністративну відповідальність за порушення вимог діючого законодавства.

На даний час не маю постійної роботи, тому час від часу підробляю будівельником за угодами цивільно-правового характеру. Багато роботодавців (в основному приватної форми власності) під час укладання угоди ЦПХ зазвичай зазначають в ній суму винагороди за виконаний обсяг робіт у меншому розмірі, а за фактом виплачують її у більшому (за умовами усної домовленості). Чи суперечить це чинному законодавству та яким чином може вплинути на мій страховий стаж?

Однозначно суперечить, тому що свідчить про умисне приховування частини винагороди від сплати податків та інших обов’язкових платежів. Погоджуючись на такі дії, Ви ризикуєте залишитись без пенсії після досягнення відповідного віку, оскільки у разі, якщо сума винагороди за угодою ЦПХ є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, Вам буде зараховано неповний місяць страхового стажу. Крім того, заниження розміру винагороди позбавляє Вас права на отримання сучасного розміру пенсії, який більшою мірою залежить саме від заробітку застрахованої особи.

Підводячи підсумки вищезазначеному, рекомендуємо вже сьогодні задуматись над пошуком постійного місця роботи з метою уникнення «прогалин» у Вашій трудовій діяльності та самостійно контролювати свій заробіток таким чином, щоб його розмір був не менше законодавчо встановленого.

Умови призначення пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення

Вік виходу на пенсію осіб з числа учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та постраждалих від аварії на ЧАЕС визначено статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В свою чергу, Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни щодо тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку.

Зокрема, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначають зі зменшенням пенсійного віку, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше як 15 років страхового стажу.

Приклад

Чоловік, 1968 р.н., учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році ( в травні 1986 року відпрацював у зоні відчуження три дні). Має право на призначення пенсії після досягнення 50-річного віку (зі зниженням віку на 10 років). Вказаного віку він досягає в 2018 році.

З урахуванням норм статті 26 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» щодо тривалості страхового стажу, в 2018 році пенсії призначають за наявності не менш як 25 років страхового стажу. Для виходу на пенсію в 50 років чоловіку потрібно мати не менш як 15 років страхового стажу (25 років – 10 = 15).

Що таке «страховий стаж»?

Згідно статті 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Що таке «мінімальний страховий внесок»?

Згідно пункту 5 частини першої статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №2464), мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законодавством на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Який розмір мінімальної заробітної плати та розмір внеску станом на 1 грудня 2017 року?

Відповідно до статті 8 Закону України від 21.12.2016 №1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік», мінімальна заробітна плата на 2017 рік встановлена у розмірі 3200 гривень.

Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону №2464, розмір єдиного внеску становить 22% до визначеної бази нарахування, окрім осіб, яким встановлена інвалідність.

Виходячи з вищевикладеного, мінімальний страховий внесок за найманого працівника (не інваліда) станом на 1 грудня 2017 року складатиме 704,00 грн. (3200 грн. х 22%).

Яким чином сплата страхових внесків впливає на страховий стаж?

Прямопропорційно. Є сплата внесків – є страховий стаж. Нема сплати внесків – нема страхового стажу.

Чи гарантує сплата мінімального страхового внеску зарахування повного місяця страхового стажу?

Так.

Чи буде зараховано мені повний місяць страхового стажу, якщо мій роботодавець не сплачує за мене єдиний внесок?

Ні. Діючим законодавством не передбачено жодних обмежень щодо звільнення від сплати єдиного внеску за найманих працівників.

Яким чином мені буде зараховано страховий стаж, якщо я офіційно працевлаштована особа, є штатним працівником, але працюю на 0,5 посадового окладу (посадовий оклад – 3200 грн.)?

Вам буде зараховано повний місяць страхового стажу при дотриманні роботодавцем вимог частини п’ятої статті 8 Закону №2464. В протилежному випадку – пропорційно сплаченим внескам.

Мені стало відомо, що роботодавець, в якого я працюю неповний робочий час як штатний працівник, не дотримується вимог частини п’ятої статті 8 Закону №2464 та не проводить обов’язкову доплату для сплати мінімального страхового внеску. До кого я можу звернутись з метою відповідного реагування на порушення моїх прав?

Ви повинні письмово звернутись безпосередньо до головного управління Державної фіскальної служби регіону, в якому на даний час працюєте.

Працюю за договором цивільно-правового характеру. Щомісячно моя винагорода за виконану роботу складає 2000 грн. Інших джерел заробітку не маю. Чи буде мені враховуватись повний місяць страхового стажу?

Ні. Відповідно до абзацу 3 частини п’ятої статті 8 Закону №2464, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи, ставка єдиного внеску, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами відноситься до доходів із джерел не за основним місцем роботи, оскільки згідно з пунктом 12 Закону №2464, основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.

Працюю нелегально, але хочу розпочати планування своєї старості. Чи можу я сплачувати внески сама за себе з метою зарахування мені страхового стажу?

Можете, але за умови, якщо ви не є застрахованою особою. Згідно пункту 4 абзацу 1 статті 1 Закону №1058, застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На теперішній час законодавство дозволяє вирішити це питання, а саме укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Мова йде про вимоги статті 10 Закону №2464.

Для укладення вищезазначеного договору необхідно звернутись безпосередньо до органу Державної фіскальної служби за місцем Вашої реєстрації.

Роботодавець тривалий час «не показує» мене, як найманого працівника, оскільки працюю в нього нелегально. На неодноразові прохання працевлаштувати мене офіційно, отримувала негативну відповідь. До якого органу я можу звернутись анонімно з проханням вплинути на роботодавця та застосувати до нього відповідні санкції за порушення моїх прав?

Ви повинні звернутись на «гарячі лінії» до двох контролюючих органів регіону, в якому на даний час працюєте:

- головного управління Державної служби України з питань праці;

- головного управління Державної фіскальної служби.

Додатково: Фінансова відповідальність роботодавців за таке правопорушення на теперішній час може складати від 96 000 грн. до 320 000 грн. Адміністративна відповідальність – від 8 500 грн. до 34 000 грн.

З якого заробітку буде обчислена моя пенсія, якщо я працювала на 0,5 ставки від мінімальної заробітної плати, а страхові внески сплачувалися за мене у повному обсязі «з мінімалки»?

Якщо особі, якій заробітна плата у певному місяці нарахована в розмірі меншому, ніж мінімальна, а страхові внески за цей місяць сплачені страхувальником згідно з положенням частини п’ятої статті 8 Закону №2464, то за даними системи персоніфікованого обліку цей місяць буде зараховано до страхового стажу, як повний. При цьому, заробіток для обчислення пенсії буде враховуватись в сумі, яка фактично була нарахована особі.

Станом на 22 лютого 2018 року профінансовано на виплату пенсій лютого центр поштового зв'язку - по 25  лютого, установи банків – по 22 лютого.

Стрічка новин

Лютий 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4